Burkolatok 3. rész: Belső Lapburkolatok, természetes kövek
2013. november 21., csütörtök

Lehetnek rossz emlékeink a szocializmus járólapjairól. De most nem, nem a metlachiről lesz szó. A jéghideg cementlap, mely megfelelő talajpára nedvesség esetén izzad, könnyezik.

Nem is voltak oly rég azok az idők, mikor még a járólapgyártás és az építőipari technológiák közel sem voltak azon a szinten, mint amit ma alapelvárásként támasztunk a járólapok iránt. Kik ezen sorokat olvassátok, tán mindegyikünknek lehet közelebbi élménye a régi metlachi lapburkolattal kapcsolatban, melynek neve - ha az információim nem csalnak - a német Metlach város kerámiagyártásától ered. Hátrányai ellenére ez a laptípus is szerzett magának híveket. De térjünk rá egy másik kategóriára, a természetes kövekre.

Metlachi

Kiválasztás

Márvány kitermelés Gránit

A legmagasabb nívót még manapság is a természetes kőburkolatok adják, mint a márvány, gránit. A gránit szemcsés, vulkanikus kőzet. A szemcsék nagyságát itt a még olvadt halmazállapotú láva kihűlési sebessége adja meg.

Gránit fajták

A márvány mészkőszármazék. Neve az ógörög marmarein, azaz fényleni szóból ered. Félreértésre adhat okot, hogy sokszor márványnak nevezik a többé-kevésbé fényezhető, tömött mészköveket is. De mi a lényegi különbség a márvány és a mészkő között? A tömött mészkő üledékes kőzet, mely többnyire a nagyobb tömegű állóvizekben eredetileg laza formában, mésziszap-szemcséket magába foglalva ülepedik le. Ez a kezdetben nagyon hézagos üledék, a mész-iszap, a mészkő a folyamatosan rárakódó további üledéktömegek következtében tömörült. Végül tömött kőzet alakult ki, mely bizonyos mértékig fényezhető, de a fény a kőzet belsejébe nem tud behatolni, a felszínen elnyelődik vagy a felületről közvetlenül visszaverődik. A márvány ezzel szemben a tömött mészkőből keletkezik úgy, hogy a kőzettömeg környezetének nyomása és hőmérséklete lényegesen megnövekszik. A kémiai összetétel csak kis mértékben módosul, a márvány elméleti összetétele azonos marad a mészkőével. Mivel a magasabb energiaszint elősegíti a nagyobb kristályok képződését, a márványban nagyobb, gyakran több milliméter nagyságú kalcitkristályok figyelhetők meg, szövete kristályos-szemcséssé alakul. Ami igazából megkülönbözteti a márványt a mészkőtől, azaz a márvány kevésbé roncsolódik és jobban formálható, mint a tömött mészkő.

Tulajdonságok

Aki a természetesség híve, aligha lehetne megnyerni a mázas kerámia lap javára. Manapság a márvány lapok a kínai beszállítóknak köszönhetően már nem is oly drágák, mint régen voltak. Mégsem árt az óvatosság, mielőtt természetes burkolatok mellett döntünk. Tisztában kell lenni vele, hogy a márvány lapok odafigyelést igényelnek mind a fektetés, mind pedig a használat közben. Holott ezek a lapok rendkívül tartósak, mégis kophatnak, bár felületük nedves csiszolással újra, és újra rendbehozhatóak. Megfelelő tisztítószerekkel könnyen tisztántarthatóak.

Kiszerelés, méretek

Márvány fajták

A márvány anyagvastagsága általában 1cm, a legelterjedtebb lapmérete 30,5×30,5-ös. Léteznek nagyobb szabványos lapméretek is: 60×30,5×1 cm, 2 cm, 40×40×2 cm, 60×60×2 cm, továbbá elérhetőek még úgynevezett "soros" méretű lapok is, ahol a szélesség adott-leggyakrabban 30,5 cm- a hosszak kötetlenek. E méret kedvezőbb ára és "méretflexibilítása" miatt kedvelt. Felületi kiképzésében lehet polírozott fényes, és matt, flammolt (égetett) melynek felülete ezáltal rusztikus lesz. Létezik még pattintott felületképzéssel is.

Márvány lapok

Fektetés

Burkolásnál fokozottan oda kell figyelni, hogy ne alakuljanak ki olyan körülmények, mely a kő elszíneződéséhez vezethet. Ilyen például a savas, lúgos anyagokkal való érintkezés, vagy olyan sötét ragsztók melyek átüthetnek a márványon. A leghagyományosabb ragasztás a 3-4 cm vastag, cementbázísú ágyazóhabarcsba való fektetés. A lapok egyező szintbe rakása itt nem probléma, de ennél a fektetési módnál a habarcsban nagy mennyiségű víz van jelen, ami problémákat okozhat. A természetes kövek burkolásához a fent említett okok miatt olyan habarcsot használjunk, ami gyorsan kikeményedik. Ezt elkerülendő manapság már az esztrich készítése és a burkolás is egy munkamenetben készül, ahol a nedvesség miatti elszíneződés már nem lehetséges. Fektethetjük még vékony, műgyanta-cement bázisú ágyazóhabarcsba, ami elsősorban azonos vastagságú lapoknál alkalmaznak. Padlófűtés esetén fontos, hogy lap teljes felületével felfeküdjön az ágyazóhabarcsra a tökéletes hőátadás érdekében. A megfelelő habarccsal megakadályozhatjuk a kivirágzást, az elszíneződést, a kőkivilágosodását vagy besötétedését és a kötőanyagban bekövetkező sérüléseket. Ugyanúgy, mint más burkolatokat, nagyobb felületeknél ezt is dilatálni kell. Ez a megfelelő hőtágulási hézagot jelenti. A szilikon tömítőanyagnál ügyelni kell az összetételre, ugyanis az ecetsavat tartalmazó tömítők tartós elszíneződést okozhatnak a felületen. Fugázásnál vágott oldalú lapoknál használhatunk helytelenül null-fugának nevezett szük résezésű lerakást is, mely 0,5- 1mm távolságot jelent.

Márvány konyha

Használat
Tisztításhoz használjunk semleges kémhatású tisztítószereket. A feszívódó szennyeződések elkerülése érdekében használhatunk impregnáló szereket. Ha mindezeket betartjuk, a lakásunk értékét növelő, szép fényű, esztétikus burkolathoz jutunk.

oldal reklám 1
oldal reklám 2
oldal reklám 3
oldal reklám 4

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player